اقلام مرتبط با مدیریت بحران

بیمارستان سیار تریلری


ویژگی های عملیاتی و قدرت ترابری، این سازها را به محصول پرطرفدار حوزه امداد رسانی و خدمات پزشکی تبدیل کرده است .بخش‌های مختلف بیمارستانهای سیار بر روی تریلرها و مطابق با استانداردهای جاده‌ای طراحی و تولید می‌شوند و هر یک از تریلر های بیمارستانی پس از قرارگیری در محل راه اندازی می شود و بخش های پزشکی و بهداشتی مورد نیاز را برای ارائه خدمات ایجاد می نمایند.
هر یک از تریلر های بیمارستانی خودکفا بوده و نیازمندی‌های پشتیبانی را به صورت مستقل همراه دارد مجموعه بیمارستانی سیار، بهترین گزینه برای ارائه خدمات درمانی و پزشکی در زمان وقوع بلایای طبیعی و حوادث غیر مترقبه هستند. سرعت در انتقال و بر پایی مجموعه های بیمارستانی و دارا بودن بخش های پزشکی مورد نیاز از الزامات بیمارستانهای تریلری است. به روز ترین سازه های بیمارستانی در مجموعه های سیار بیمارستانی، بیمارستانهای تریلری هستند.

اتاق گاز سیار تریلری


ساختار دستگاه اتاق گاز شامل یک سازه تریلری ابعاد(14*50/2*80/2) می باشد که دارای سه قسمت اتاق تست (اتاق گاز)، اتاق کنترل و اتاق تاسیسات می باشد . مجموعه فوق بر روی یک تریلر قرار می گیرد و دارای قابلیت حمل و نقل آسان و سریع را دارا می باشد. همچنین تطابق دستگاه با استانداردهای جاده‌ای امکان جابجایی آن را بدون استفاده از اسکورت جاده ای میسر می نماید. اتاق کنترل به گونه ای طراحی شده است که از درون آن امکان کنترل و فرمان تزریق یا پاشش گاز و سایر عوامل مشابه وجود دارد. مجموعه اتاق گاز سیار پس از استقرار بلافاصله در منطقه قابل استفاده می باشد. ظرفیت دستگاه برای آموزش همزمان ۳۰ نفر در نظر گرفته شده است. کل زمان انجام تست با در نظر گرفتن زمان رفع آلودگی از سیستم مجموعا ۷۵ دقیقه می باشد. اتاق گاز سیار مجموعه‌ای است جهت آشناسازی نیروها با نحوه عملکرد ماسک و فیلتر NBC ،کاهش استرس در مواجهه با تگ های شیمیایی، آموزش روش استفاده از تجهیزات حفاظت فردی و راه های رفع آلودگی از آنها.

سازه های سیار و تریلری


این نوع سازه ها بر اساس نیاز مشتری و شرایط اقلیمی منطقه ی مورد مصرف، تولید می شوند. تمام نیازمندی‌های پشتیبانی همانند آب، انرژی، گرمایش و سرمایش و... را نیز به همراه داشته و به طور کلی کاملاً خودکفا و بدون نیاز به منابع خارجی، خدمات مورد نظر را ارائه می ‌دهند. انواع سازه های بهداشتی درمانی شامل: اتاق عمل دبل تریلری سامانه های سیار خونگیری سازه های سیار کلینیکی: دندانپزشکی/ مامایی/ رادیولوژی/ آزمایشگاه/ استریل و رختشویخانه/ آمبولانس تریلری/ سی تی اسکن و سونوگرافی/ چشم پزشکی سازه های سیار بهداشتی: واحد آب سازی و بسته بندی/ سرویس بهداشتی/ حمام مقر فرماندهی شلتر های مخابراتی مقرر استراحت( آسایشگاه)

سامانه خونگیری سیار


علاوه بر ایجاد هماهنگی و طراحی نظام مدیریت بحران، پیش بینی و تامین سامانه‌ها و تجهیزات تخصصی بحث بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشت لذا سامانه خونگیری سیار یکی از مواردی است که باعث می شود عملیات خون گیری در شرایط بحران تعطیل نشده و عملیات امداد و درمان موثرتر انجام شود. سامانه خونگیری سیار در شرایط حادثه غیرمترقبه با استفاده از یک کشنده در محل مورد نظر مستقر می شود و با توجه به خودکفا بودن سامانه بلافاصله آماده بهره برداری می شود. خون در این شرایط در دمای معمولی ۳ تا ۵ درجه سانتی گراد یخچال نگهداری می شود( فریز نمی شود) و ازاین محل به بیمارستان های سیار جهت استفاده بیماران و مصدومین ارسال می شود. روش کار به این خواهد بود که ابتدا در قسمت پذیرش، مشخصات مراجعین ثبت و تکمیل فرم های لازم انجام می شود سپس توسط پزشک معاینه گردیده و چنانچه اهداکننده شرایط اهدای خون را داشته باشد به بخش مربوطه راهنمایی شده و در آنجا عمل خونگیری صورت می‌گیرد. بعد از عمل خونگیری اهدا کننده ریکاوری شده و پس از پذیرایی مختصر مرخص می گردد.

کلین روم یا اتاق تمیز


اتاق تمیزفضایی است که غلظت ذرات موجود در هوای آن تحت کنترل است و به گونه ای طراحی و به کار گیری می شود که حداقل ورود ، تولید و ماندگاری ذرات را در داخل اتاق داشته باشد و همچنین پارامترهای مرتبط دیگر نظیر دما ، فشار و رطوبت در صورت لزوم کاملا تحت کنترل قرار می گیرند. این فضاها جهت تولید قطعات مورد نیاز در صنایع الکترونیک و کامپیوتر ، صنایع هوا فضا ، صنایع ابزار دقیق ، کالیبراسیون ، تولید میکروماشینها و همچنین فرایند تولید انواع داروها ، تجهیزات پزشکی ، کاربردهای بیمارستانی، اتاق عمل ، ICU ، آزمایشات و تحقیقات صنعتی و پزشکی کاربرد دارند. شرکت نبض توانایی ارایه ی انواع کلین روم های ثابت و سیار را در کلاسهای مختلف دارد.

انواع اتاق تمیز بر اساس جریان هوا:

* اتاق تمیز با جریان غیر مستقیم یا نا آرام
* اتاق تمیز با جریان مستقیم یا آرام
* اتاق تمیز با فشار مثبت
* اتاق تمیز با فشار منفی

چادر ستون بادی


چادر دارای سازه خاص بود و همانطور که از نام آن نیز مشخص است سازه ای است که با فشار هوای موجود در ستون هایش درحداقل زمان ممکن برپا می گردد. فرم چادر همانطور که در شکل نیز مشخص است از نوع خیمه ای میباشد. چادر از شیتPVC ساخته شده و قسمت های کف، دیواره ها و سقف به صورت یکپارچه به هم متصل هستند. چادر معمولاً دارای چهار ستون بوده که جدا از هم و با فاصله های مساوی در قسمت داخلی چادر نصب شده اند. چادر ها دارای ۲ درب در سر و ته می باشند و به دلیل وجود اتصالات خاص نصب شده در دور تا دور درب ها قابلیت اتصال به همدیگر را دارند. چادر دارای چهار پنجره سه لایه در جناحین چادر می باشد که امکان استفاده از نور و هوای بیرون را فراهم می کنند. امکان اتصال چادر به سیستم تهویه با استفاده از آستینچه هایی که در جناحین چادر پیش بینی شده فراهم می گردد. چادر پس از شارژ حداقل به مدت ۱۰ روز نیاز به شارژ مجدد ندارد .

کیسه خون و تجهیزات وابسته


مجتمع صنعتی بعثت از سال ۱۳۷۹ به تولید کیسه های خونگیری و تجهیزات وابسته به آن را به عنوان اولین تولید کننده در ایران و خاورمیانه آغاز نمود. کیسه های خونگیری، ظروف پلاستیکی منعطف سترون،غیر رسمی نی و عاری از مواد تب زا هستند که معمولاً از پلیمر پلی وینیل کلرید ساخته شده و حاوی محلول ضد انعقاد و یا نگهدارنده می باشند. این ظروف به منظور جمع آوری، ذخیره سازی، حمل و نقل و فرآوری خون اهدا کنندگان و تهیه فراورده های خونی به صورت یک سیستم مدار بسته و کاملا ایمن به کار گرفته می‌شوند. بر اساس نوع کاربری در بانک خون این کیسه ها در انواع و حجم های مختلفی مانند کیسه های تکی، و دوتایی، سه تایی و چهارتایی با حجم ۳۵۰، ۴۵۰، ۵۰۰ میلی‌لیتر ساخته شده و به ضمائم مختلفی همچون بازوی نمونه برداری، فیلتر کاهنده لکوسیت و روکش محافظ سوزن مجهز می شوند. کیسه های خونگیری ۴۵۰ml تکی/ دوتایی/ سه تایی/ چهارتایی معمولی/ کیسه های خونگیری ۴۵۰ml تکی، دوتایی/ سه تایی/ چهارتایی با بازوی نمونه برداری/ کیسه دو محلوله CPD-SAGM معمولی و یا بازوی نمونه برداری/ کیسه چهار تایی پلاسما فرزیس ترانسفر تکی، دوتایی، سه تایی کیسه فصد خون/ کیسه خون بند ناف/ کیسه خون فیلتردار/ کیسه حاوی محلول سدیم سیترات ۴ درصد/ کیسه حاوی محلولACDA ست های انتقال ست پلاسما فرزیس/ست فیلتردار بد ساید/ ست شستشوی RBC /ست شستشوی خون همراه با محلول کلراید سدیم.

سیستم تنفسی


سیستم تنفسی به طور کامل کاربر و مجرای تنفسی اش را از فضای بیرونی ایزوله می‌کند و ایمن ترین نوع حفاظت جهت تمامی عملیات های نجات، اورژانس و محافظت در مناطق آلوده یا بدون اکسیژن را ارائه می دهد. سیستم تک سیلندر که بر روی شانه های کاربر حمل می شود را می توان توسط سیلندر هایی با ظرفیت های متفاوت تجهیز نمود. که این امر آزادی عمل و گزینه های انتخابی بیشتر بر اساس زمانی که برای عملیات های مختلف مورد نیاز است فراهم می آورد. سیستم تنفسی مطابق با استانداردPrEN:137(2006) می باشد. شیره دهانی از نوع تنفس اولیه می باشد، بدین صورت که عمل تغییر وضعیت از حالت آماده به کار به صورت اتوماتیک انجام می شود( بدون هیچگونه هدر رفت هوا). طراحی مناسب و مطمئن، توزین وزن به صورت دقیق و موقعیت فیلتر، استفاده از ماسک Sfera را حتی پس از استفاده های متمادی، مناسب از جهت استفاده ساخته است. گیج فشار که در سمت چپ کاربران واقع شده و به کوله متصل شده است کاملاً باریک، دارای طراحی خلاقانه و بسیار سبک است و همچنین به صورت کامل توسط روکش لاستیکی محافظت شده است.

آشپزخانه تریلری


این نوع سازه ها یک ماشین تجهیز شده با دستگاه ها و تجهیزات با قابلیت حمل و جابجایی به نقاط مختلف میباشد. از این ماشین می توان در مناطق نظامی در هنگام مانورها ،عملیات ها و همچنین در حوادث غیر مترقبه در زمان بحران برای عملیات امداد و نجات و خدمات رسانی به وسیله سازمان های مختلف از جمله ستاد بحران ،هلال احمر و... استفاده کرد. این ماشین حتی در سفرهای گروهی و مناطق زیارتی و توریستی که در زمانهای خاص با حجم زیاد مسافر روبرو است بسیار کارآمد است. در آن می توان انواع غذاها( پخت برنج ،سرخ کردن، کبابی کردن و...) را تهیه و سرو نمود. این نوع سازه ها بر اساس نوع سفارش و کاربری آن در انواع تریلری، کایونتی، ریموکی طراحی و تولید می گردد.

آشپزخانه ریموکی


دستگاه آشپزخانه صحرایی توانایی پخت غذا برای بیست ۲۵۰ نفر را دارا می باشد و مدول سوخت این سیستم قادر است با استفاده از دو نوع سوخت، گازوئیل و گاز به راحتی کار کند، با هیچ کدام از سوخت ها دود ندارد و این امتیاز ویژه از نظر است استتار بسیار قابل اهمیت است زیرا گرمایی متصاعد نمی شود تا گلوله های حرارتی را جذب کند. آشپزخانه فوق دارای دو دیگه چلوپز ، یک دیگ خورشت پز و دو فر سرخ کن است که عمل طبخ غذای آنها به صورت کاملاً مستقل امکان پذیر است .

برانکارد ویژه


برانکارد ویژه وسیله‌ای است که حفاظت کامل افراد آسیب دیده و مصدوم را در حین عبور از یک منطقه آلوده به عوامل شیمیایی، میکروبی و ذرات رادیو اکتیو را فراهم می آورد. این تجهیزات شامل: یک محفظه ایمن است که توسط یک سیستم فیلتراسیون مجهز به فن حمایت می گردد. فن و فیلتر همراه محفظه، هوای آلوده محیط را تصفیه کرده و به داخل محفظه می دمد و به این ترتیب هوای تنفسی فرد مصدوم را تامین می نماید.
استفاده از این مجموعه به امدادگران و تیم های نجات اجازه می دهد تا بیماران و آسیب دیدگان را بدون در معرض خطر قرار دادن بیمار از یک منطقه آلوده خارج نمایند. همچنین این تجهیزات را می‌توان برای حمل یک بیمار دارای بیماری مسری و به منظور حفاظت امدادگران و دیگر پرسنل در ارتباط با بیمار مورد استفاده قرار داد.

خبازخانه سیار صحرایی


یک ماشین تجهیز شده با دستگاه ها و تجهیزات نانوایی با قابلیت حمل و جابجایی به نقاط مختلف میباشد. از این ماشین می تواند در مناطق نظامی در هنگام مانورها، عملیات ها و همچنین در حوادث غیر مترقبه در زمان بحران برای عملیات امداد و نجات و خدمات رسانی به وسیله سازمان های مختلف از جمله ستاد بحران، هلال احمر و... استفاده کرد. این ماشین حتی در سفرهای گروهی و مناطق زیارتی و توریستی که در زمانهای خاص که با حجم زیاد مسافر روبرو است بسیار کارآمد است.
با این دستگاه می توان نان های مختلف به شرح ذیل را تهیه نمود:
نان تافتون سنتی
نان لواش ماشینی(کف پزی)
نان بربری( با دوران مکرر)
نان لواش آذری
انواع نان های محلی از جمله شیرمال، نان قندی، کاک و...

سرویس بهداشتی کانتینری


این نوع سازه جهت ارائه خدمات در رزمایش‌ها و بروز حوادث غیر مترقبه کارایی خوبی از خود دارند. کلیه تجهیزات لازم از قبیل مخازن تامین آب و ذخیره فاضلاب و نیروی برق لازم را دارا می باشد. سازه سرویس بهداشتی یک کانتینر ۲۰ فوت می باشد. استراکچر اصلی کانتینر از جنس فولاد گریدST37 می باشد. دارای ۶ چشمه توالت شرقی می باشد. درب چشمه های داخلی از جنسUPVC می باشد.

سیستم تامین آب شرب


این نوع سازه ها که برای تامین آب شرب مورد نیاز در مناطق مختلف به کار برده می شوند و قادر هستند ۲۴ متر مکعب آب تصفیه شده را طی ۲۴ ساعت به صورت شبکه های ارتباطی و یا بسته بندی های یک لیتری در اختیار مصرف کننده قرار دهند.
توانمندی های این نوسازی به قرار ذیل می باشد:
• کانکس ۲۰ فوت برای تصفیه و تامین آب شرب مورد نیاز مقاصد نظامی و غیرنظامی
• برای سازمان امداد و نهادهای غیر دولتی
• برای تصفیه فوری آب‌های سطحی و زیرزمینی
• تصفیه آب تازه با ظرفیت /h3m1
• خروجی آب تا سختی TDS 12000
• گیج فشار، فلومتر و تجهیزات کنترل شامل سیستم تست اتوماتیک

مخازن منعطف


مخزن ذخیره، مخازن منعطف می‌باشند از شیت با گرید بهداشتیPVC تقویت شده با الیاف پلی آمید و از طریق فرآیند جوش فرکانس بالا تولید می شوند.
• حجم نامی مخازن چهار هزار لیتر در نظر گرفته شده است.
• مخازن دارای ورودی و خروجی و شیرآلات آب متناسب با سیستم آبرسانی می باشند.
• مخازن دارای کیسه بسته بندی از جنس پارچه PVC تقویت شده با الیاف پلی آمید می باشند.
• مخزن ذخیره فاضلاب، مخازن منعطف می‌باشند که از شیتPVC تقویت شده با الیاف پلی آمید و از طریق فرآیند جوش فرکانس بالا تولید می شوند.

برای دریافت کاتالوگ مربوط به بیمارستان سیار در قالب pdf روی دانلود کلیک کنید.