فیلتر هپا


با توجه به حساسیت فوق العاده ی فیلترهای هپا از جهت انسانی و اقتصادی باید همه عوامل موثر بر کیفیت محصول را در هنگام انتخاب فیلتر مد نظر قرار داد.
مواد مصرفی در فیلتر هپا شامل : مدیا یا کاغذ ، جدا کننده (یا فویل و...) چسب آب بندی کننده ، توری محافظ و قاب می باشد.قاب یا فریم فیلتر می تواند از جنس آلومینیوم ، ورق گالوانیزه و یا MDF باشد.
عوامل موثر بر کیفیت ، علاوه بر کیفیت مواد اولیه و فرآیند مناسب تولید ، آزمایشهای کنترل کیفی جهت تآیید صلاحیت و اعتبار محصول می باشد.
عامل مهم دیگر انتخاب فیلتر با ابعاد لازم مطابق جدول زیر است.

انواع فیلترها :

فیلترهای مولتی ویج(Multi_Wedge)فیلترهای مولتی ویج به خاطر شکل خاص آنها هم اکنون یکی از انواع فیلترهایی است که مهندسین در بسیاری از طراحی ها از این نوع فیلتر بهره می گیرند.
این فیلترها به خاطر سطح گسترده تماس با هوا ، دارای افت فشار بسیار کمی می باشند . بنابراین برای داشتن ظرفیت هوادهی بالا وافت فشار کم این نوع فیلترها پیشنهاد می شوند.فریم فیلترهای مولتی ویج معمولا از جنس گالوانیزه بوده و طبق سفارش درخواست کننده نیز می تواند از جنس استیل و یا MDF ساخته شود.این فیلترها در سه نوع 6و8و10 پلیت بوده که توسط چسب پلی اورتان از اطراف آب بندی می شوند.
لازم به ذکر است این نوع فیلتر در سه کالاس EU10 و EU12 و EU13 ساخته می شوند.
تمامی فیلترهای عرضه شده توسط شرکت نبض (نویدبخش ضربان) پس از مونتاژ توسط واحد کنترل کیفیت تحت آزمون های دقیق نظیر تست نشتی ، تست افت فشار و ... قرار گرفته تا بهترین کیفیت را طبق استاندارد بین المللی و موسسه ی استاندارد ایران اراِیه دهند.

فیلترهای مطلق(Absolute)فیلتر های مطلق در موارد زیر استفاده می شود:
حفاظت در برابر باکتری ها و ویروس ها ، ذرات رادیواکتیو ، مواد خطرناک ، حفاظت مواد غذایی ، تولید وسایل اپتیکی ، تولید وسایل ظریف ، تولید وسایل الکترونیکی ، تولید مواد دارویی ، تولید مواد هسته ای ، حفاظت محیط و ... .

(مقاومت هوا - انرژی - عمر مفید) رابطه بین سه فاکتور فوق بسیار ساده می باشد.اگر سطح ویژه کاغذ فیلترها افزایش یابد ، سرعت و مقاومت هوای عبوری کاهش یافته و از اتلاف انرژی جلوگیری می شود و در نتیجه عمر مفید فیلتر افزایش می یابد. قاب (فریم) فیلترهای Absolute(مطلق) از یک قاب معمولا چوبی نسوز چندلایه MDF یا گالوانیزه ، آلومینیوم و یا استیل تشکیل شده است.پرکاربردترین فیلترهای مطلق در اندازه 300*610*610 میلی متر می باشند. کاغذ فیلتر که به شکل چین خورده در آمده است در لابه لای آن فویل های آلومینیومی کنگره شده قرار گرفته شده تا جریان هوااز سطح فیلتر به خوبی عبور نماید.کاغذ چین خورده همراه فویل به صورت یک چین کاملا منظم در کنار هم درون قاب (فریم) خود قرار گرفته و سطوح جانبی آن به وسیله چسب های پلی اورتان کاملا آب بندی می شود.
معمولا برای هر فیلتر 4 فاکتور در نظر گرفته می شود.
_ راندمان(Efficiency) برای ذرات 3 درصد میکرون
_ ابعاد (Filter surface (M^2
_ جریان هوا (Air flow(m^3/h
_ مقاومت اولیه(Initial resistance(pa
دو پارامتر عمق فیلتر و تعدادچین در میزان افت فشار فیلتر بسیار موثرند. فیلترهای با عمق 15 و 30 سانتی متر دارای افت فشار کمتری نسبت به فیلترهای با عمق 7 سانتی متر و کمتر می باشد. همچنین هر چه تعداد چین بیشتر باشد به دلیل افزایش سطح ویژه کاغذ ، افت فشار فیلتر کمتر خواهد بود و باعث افزایش طول عمر کاغذ خواهد گردید. فیلترهای عرضه شده توسط شرکت نبض (نویدبخش ضربان) از حداکثر سطح ویژه (تعداد چین) و حداقل افت فشار برخوردارند. فیلترهای شرکت نبض بر مبنای استاندارد DIN/EN 1822 تولید و به روش DOP و به طور 100 درصد مورد آزمایش قرار می گیرند.

فیلترهای دلتا(Delta)نام گذاری این نوع فیلترها به خاطر شکل خاص آنها (شبیه حرف یونانی دلتا) می باشد. ورودی هوای آن در انتهای مخروط بزرگ دلتا قرار داشته و در ابعاد 20*61 سانتی متر ظراحی گردیده است. جنس فریم این نوع فیلتر ها از فایبرگلاس و چسب استفاده شده در آن pU می باشد.کاربرد آن بیشتر به عنوان پیش فیلتر با کارایی بالا در هودهای کلاس II است.
لازم به ذکر است این فیلترها با دو کارایی 95 درصد به عنوان پیش فیلتر و 99/97 در صد به عنوان فیلتر اصلی استفاده می شود.

فیلترهای تخت(Pleated)فیلترهای تخت در دو نوع الیاف پلی استر _پلی آمید و یا چین خورده ساخته می شوند.
فیلترهای پلی استر _پلی آمید قابل شستشو بوده و بازدهی بیشتری نسبت به الیاف شیشه ای دارد. ضخامت الیاف آن از 10 تا 50 میلیمتر متغیر بوده و در کلاس EU3 ساخته می شود.
فیلترهای تخت چین خورده یکبار مصرف و غیر قابل شستشو بوده و در سه کلاس EU4_EU5_EU6 تولید میشود.

پیش فیلترفیلترهای کیسه ای EU4 الی EU9 مناسب برای اتاق های تمیز ، سالن های کامپیوتر ،سالن ساخت قطعات کامپیوتر ، شرکت های داروسازی ، کارخانه های مواد غذایی و ... می باشند.
مشخصات فیلترهای کیسه ای کلاس EU9 مطابق جدول زیر می باشند.

فیلترهای صنعتی(Industrial)
شرکت نبض (نویدبخش ضربان) ارایه دهنده فیلترهای مختلف صنعتی با ظرفیت بالا می باشد که در صنایع مختلف قابل استفاده است. این فیلترها بر اساس استاندارد BS-EN-141 دسته بندی و مورد تست و ارزیابی قرار می گیرند. در فرآیند فیلتراسیون گازهای سمی ، استفاده از جاذب هایی با سطح فعال بالا مرسوم است.زغال اکتیو آغشته به واکنش دهنده های ویژه ، معمول ترین نوع جاذب در سیستمهای فیلتراسیون هستند.از آنجایی که برای جذب هر نوع گاز ، از جاذب های مخصوص واختصاصی آن استفاده میشود، لازم است در انتخاب نوع فیلتر برای گازهای مختلف دقت شود.به منظور تسهیل در انتخاب و جلوگیری از خطاهای احتمالی ، رنگ هایی با کد مشخص برای فیلترها در نظر گرفته شده است که در جدول زیر قابل مشاهده می باشد.
جداول نشان داده شده بر اساس استاندارد EUR4.4 تهیه شده است.برای انتخاب نوع فیلتر مورد استفاده ابتدا باید با توجه به نمودار میله ای ، نوع و محدوده آلودگی موجود در محل مورد نظر را مشخص نموده و سپس با مراجعه به جدول درصد خلوص ، درجه خلوص مناسب تعیین گردد.

برای دریافت کاتالوگ مربوط به فیلترها در قالب pdf روی دانلود کلیک کنید.