هود  لامینار

هودهای جریان آرام و خطی  که با نام تجاری هود های لامینار شناخته می شوند دارای ساختمان زیر می باشند:

 

هود های لامینار دارای بدنه فلزی با رنگ کوره ای می باشند و در این نوع هود از لامپUV مهتابی برد دیجیتالی کف استیل فن آلمانی و فیلترهای استاندارد هپا و اولپا(Hepa,Ulpa)  استفاده شده است. ابعاد و رنگ این نوع هود بنا به درخواست مشتری و فضای آزمایشگاه متغیر است. 

 این نوع هود به طور معمول در جهت کشت سلول های یوکاریوت استفاده می شود اصلاً اپراتور یا فضای آزمایشگاه را حفاظت نمی‌کنند. لامینار جریان هوا به صورت افقی یا عمودی از داخل به خارج میوزد و باعث حفاظت از نمونه نه می گردد.

هنگام کار با هودهای لامینار باید به این موارد توجه کرد:

1- از کار کردن با مواد زیستی خطرناک یا مواد شیمیایی اجتناب شود.

2-   ذرات تولید شده توسط یک نمونه آلوده به اپراتور یا محیط آزمایشگاه منتقل می شود.

3-  ذرات عفونت زا که توسط کشت های سلولی ایجاد شده است است ممکن است باعث آلوده شدن اپراتور گردد. 

کاربرد هود لامینار

در هود لامینار هوا از طریق فیلتر استریل می شود و هوای عاری از ذرات معلق به سطح کار دمیده می شود. در این نوع خود سرعت جریان هوا سه دهم تا پنج دهم متر بر ثانیه است .هدف از استفاده از این نوع خود حفاظت از آلودگی محیط که قابل انتقال به مواد مورد استفاده است می باشد و از اپراتور هیچ حفاظتی نمی کند.

این نوع خود از مواد بیوهازارد مواد خطرناک میکروبیولوژیک میکروبی و سمی میباشند و نیز بخارهای شیمیایی هیچ محافظت نمی کند و در این زمینه نباید مورد استفاده قرار گیرد. در این نوع خود از فیلتر هپا استفاده می شود .کابینت این نوع هود باید از جنس فولاد مقاوم در برابر خوردگی باشد .به دلیل اینکه از لامپ یو وی در این نوع خود استفاده شده زمان کار اپراتور با هود باید این چراغ خاموش باشد بیماری‌های جبران‌ناپذیر پوستی را ایجاد نکند. این لامپ زمانی که اپراتور از خود استفاده نمی کند فضای داخلی کابینت را استریل می کند.

 هودهای لامینار دارای دو نوع افقی و عمودی هستند :

  •  در هود های لامینار عمودی میتوان از مواد وسایل بزرگ در داخل محفظه خود استفاده کرد، هوا به صورت مستقیم به اپراتور دمیده نمی‌شود.
  •  در حوزه های لامینار افقی می توان وسایل حساس را نزدیکتر به فیلتر هپا قرار داد هوای تصفیه شده مستقیم به سمت مواد حساس دمیده نمی شود. هودهای لامینار |هود آزمایشگاهی | هود میکروبیلوژی و شیمیاییهود لامینار| هود آزمایشگاهی | مجتمع صنعتی بعثت
نبض (نویدبخش ضربان)
اتصال به واتساپ