تهویه مراکز درمانی

سلامتی کارکنان و بیماران در مراکز درمانی چقدر  اهمیت دارد؟؟؟

مشاورین ما در نبض میتوانند شما را در انتخاب بهترین هودهای لامینار و فیلترهای هپای متناسب با محیط کارتان راهنمایی کنند.

تهویه آزمایشگاه|Laboratory ventilation |nabz|نبض|نویدبخش ضربان |مجتمع صنعتی بعثت
Laboratory ventilation تهویه آزمایشگاه
تهویه بیمارستان|Hospital ventilation |nabz|نبض|نویدبخش ضربان |مجتمع صنعتی بعثت
Hospital ventilation تهویه بیمارستان
تهویه اتاق عمل|Operating room ventilation|nabz|نبض|نویدبخش ضربان |مجتمع صنعتی بعثت
Operating room ventilation تهویه اتاق عمل
آزمایشگاه پاک

آزمایشگاه باید ازسيستم تهویه متناسبی برخوردار باشد تا از تجمع بخارات و گازهای سمی در فضای عمومی آزمایشگاه جلوگیری شده، کنترل دما به خوبی انجام شده، تجهيزات به درستی کار کرده و ایمنی و آسایش کارکنان و ارباب رجوع  تامين شود.

سيستم تهویه لابراتوار در شرایط ایده آل به گونه ای است که بين 12 تا 16 بار (حداقل 6 بار) در هر ساعت تعویض هوا صورت گيرد و نحوه طراحی باید طوری باشد که هوای تميز وارد و هوای قبلی به طور کامل خارج گردد.

رطوبت در آزمایشگاه باید به اندازه مشخصی حفظ شود. سطح رطوبت کمتر از 20 درصد باعث ایجاد الکتریسیته ساکن و رطوبت بالای 50 درصد باعث بهم چسبیدن مواد میشود.
آزمایشگاه باید سيستم مناسب گرمایش و سرمایش داشته باشد، دامنه تغييرات ایده آل 5 +/- درجه سانتی گراد است.

تمامی اتاق های کار نسبت به راهرو ها باید فشار منفی داشته باشد بطوریکه هوا از نواحی تميزتر جریان پیدا کند و از بخش های آلوده تر (مثل باکتریولوژی) توسط هود لامینار خارج شود.
باید توجه داشت که هوای خروجی از آزمایشگاه نباید به جای دیگری راه پیدا کند و خروجی هوای فیلترهای هپا باید طوری تعبيه شود که برای ساکنان ساختمان خطرساز نباشد.

محل انجام فعاليت های مخاطره آميز و محل قرار گرفتن هودها از هر نوع می بایست تا حد امکان از درب ها دور باشند.
هودها باید در مکانی قرار گيرند که امکان نصب کانال جهت ارتباط با فضای بيرون (در صورت نياز ) به راحتی ميسر باشد.
تعيين نوع هودهای لامینار مورد استفاده در آزمایشگاه براساس تعيين سطح ایمنی زیستی (BSL) و با توجه به فعاليت های آزمایشگاه صورت می گیرد.

اکثر آزمایشگاه ها تشخيص طبی در سطح ایمنی زیستی II  هستند  و بایستی از هودهای لامینار کلاس II استفاده نمایند.

در مکانهایی که با ميکروارگانيسم های خطرناک مانند مایکوباکتریوم توبرکولوزیس، بروسلا، قارچ ها و ….کار می شود، استفاده از هودهای میکروبیولوژی کلاس II ضروری است.

طراحی هودهای لامینار سطح III ایمنی زیستی برای آزمایشگاه هایی کاربرد دارد که کارکنان آن ها با عوامل عفونی پر خطر یا نا شناخته ای کار می کنند که تنفس آن ها باعث مرگ یا بيماری های جدی و خطرناکی میشود. به دليل مخاطره آميز بودن این عوامل عفونی باید تمهيدات خاصی برای کار با آن ها در نظر گرفته شود. هودهای لامینار کلاس III در چنین محیط هایی مورد استفاده قرار میگیرد.

کنترل عفونت در بیمارستان ها

به تهویه بخش هایی از بیمارستان مثل اتاق عمل ،اتاق های ایزوله محیطی(کلین روم) و تنفسی برای جدا کردن بیماران با عفونت های هوابرد و غیره باید توجه ویژه ای داشت.

اگر چه خصوصیات این گونه  اتاق ها در بیمارستان ها متفاوت است . ولی برای کم شدن تعداد اسپور های هوای اتاق باید به موارد زیر توجه کرد :
* فیلتراسیون هوای ورودی اتاق با استفاده از فیلترهای هپا.
* استفاده از اتاق های با هوای جهت دار.
* هوایی با فشار دو و نیم پاسکال تامین شود.
* درزگیری اتاق و تعویض هوا در هر ساعت 12 مرتبه.

برای بیمارانی که دارای نقص ایمنی هستند یا بیمارانی که پیوند سلول های بنیادی انجام داده اند . یا در اتاق های عمل ارتوپدی باید از اتاق های با فشار مثبت استفاده کرد.
در همه ی مراکز بهداشتی حتی در مراکز سیار باید اتاق ایزوله تنفسی وجود داشته باشد.
تهویه درست ، رطوبت و کنترل دما در اتاق عمل برای راحتی اعضای جراحی و بیمار و جلوگیری از نشر و انتقال میکروارگانیسم ها لازم و ضروری است. در نتیجه باید از رفت و آمدهای بی دلیل و غیر ضروری به اتاقهای ایزوله جدا خودداری گردد. همچنین سیستم تهویه ی اتاق عمل باید در هر ساعت 15 بار با استفاده از امکانات فیلتراسیون تعویض گردد.
جریان هوای آرام یا لامینار و لامپ UV برای کاهش خطر عفونت های مکان جراحی لازم است.
برای بیماران مبتلا به سل اتاق عمل دارای فشار هوای مثبت نسبت به بیرون از اتاق عمل می تواند منجر به انتقال سل به پرسنل گردد.

تهویه ی اتاق عمل

به دلیل حساسیت بالای بدن بیمار در جراحی،تهویه اتاق عمل از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین منظور نحوه ی توزیع جریان هوا و نوع فیلتراسیون اتاق عمل باید به گونه ای باشد که میزان کنترل آلودگی یا عفونت در فضای اتاق عمل، به حداکثر مقدار ممکن برسد. حتی نوع معماری اتاق عمل به شکلی است که پارامتر کنترل آلودگی در آن رعایت شود. به طور مثال ما هیج زاویه نود درجه در اتاق عمل نمی بینیم و تمامی گوشه های اتاق عمل به صورت زاویه دار ساخته می شود تا از تجمع آلودگی در زوایای نوک تیز جلوگیری گردد.

توزیع جریان هوا در اتاق عمل

توزیع جریان هوا در اتاق عمل از طریق دریچه های ساپلای که در سقف اتاق عمل قرار دارد (دریچه های Laminar Flow) وارد اتاق عمل می شود و با همراه کردن آلودگی عفونت از کنار تخت بیمار از طریق دریچه های اگزاست که در چهار طرف کنج اتاق عمل قرار دارد، خارج می شود. در هر کنج اتاق عمل دو دریچه اگزاست داریم که در فاصله های 10 تا 20 سانتی متری از سقف و از کف اتاق قرار دارند.

با نظر به این که هوای وارد شده از طریق دریچه های ساپلای، آلودگی و عفونت را همراه خود می کند و سنگین می شود، دو سوم هوا از طریق درچه اگزاست پایین خارج شده و باقی آن که نتوانسته است از دریچه پایینی خارج شود، از دریچه اگزاست بالایی تخلیه می شود. در ستون سقفی گاز های طبی و پریز های برق قرار می گیرند و چراغ جراحی  برای روشنایی فضای اتاق عمل مورد استفاده قرار می گیرد.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، توزیع جریان هوا از سقف و دریچه های Laminar Flow انجام می شود و یک پرده هوایی در اطراف تخت جراحی ایجاد می کند که موجب می شود تخت بیمار یک محیط کاملا تمیز بماند و هرگونه آلودگی که در اتاق عمل ایجاد می شود که بیشترین آلودگی توسط پرسنل اتاق عمل ایجاد می شود را با خودش همراه کرده و از طریق دریچه های اگزاست خارج می کند.

چراغ اتاق عمل در مرکز اتاق و بالای تخت بیمار قرار می گیرد و ستون سقفی بیهوشی که بالای تخت بیمار و ستون سقف جراحی که پایین تخت بیمار قرار می گیرد.

چگونه در اتاق عمل هوارسانی انجام می شود؟

هر اتاق عمل باید یک هواساز مجزا به خود را داشته باشد. طبق تصویر زیر، برای هر اتاق عمل باید یک هواساز مجزا وجود داشته باشد تا دمای اتاق عمل به صورت استاندارد حفظ شود .

حداقل فاصله هواساز ها تا بخش جراحی باید شش متر باشد. هوای ساپلای بعد از اینکه وارد اتاق عمل شد، به دو انشعاب فرعی تقسیم می شود و برای هر انشعاب هم دو عدد دریچه سقفی روی Laminar Flow در نظر گرفته می شود که دریچه ها نیز از نوع دریچه های سوراخ دار یا اصطلاحا Perforated Diffuser هستند. هوای اگزاست نیز از چهار گوشه ی اتاق عمل تخلیه می شود.

نبض (نویدبخش ضربان)
اتصال به واتساپ